ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι με το έγγραφο (Αρ 엑셀 파워 쿼리. Πρωτ.:  63417/ΓΔ 26/5/2020)του ΥΠΑΙΘμε θέμα « Επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»,από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 το νηπιαγωγείο θα επαναλειτουργήσει, έπειτα από την άρση των μέτρων κατά της διασποράς του κορωνοϊού.

Οι μαθητές θα προσέρχονται καθημερινά στο πρωινό υποχρεωτικό ωράριο(8:15π.μ.-13:00μ.μ.) και θα είναι χωρισμένοι σε δύο υποτμήματα Download twinmotion.

Tο ολοήμερο τμήμα δε θα λειτουργήσει atlstr.h. Το σχολικό έτος παρατάθηκε έως την 26η Ιουνίου 2020.

Το σχολείο και οι εκπαιδευτικοί θα τηρήσουν όλα τα μέτρα προστασίας που προβλέπονται για την προφύλαξη των μαθητών και των οικογενειών τους os x el capitan 다운로드. Οι γονείς που δεν επιθυμούν  να επανέλθουν τα παιδιά τους στο σχολείο, μέχρι τη λήξη του σχ 맥북 멜론플레이어 다운로드. έτους, έχουν την δυνατότητα να προσκομίσουν  στο σχολείο μία απλή υπεύθυνη δήλωση κατά τις ώρες προσέλευσης ή αποχώρησης των μαθητών,προκειμένου να μην προσμετρηθούν οι απουσίες, στην οποία θα αναφέρεται η περίπτωση που συντρέχει:

α. ¨το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από  COVID-19?

ή

β. «έχω άτομο στο οικογενειακό μου  περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου

για νόσηση από  COVID-19?

Αναλυτικά  ακολουθούν η απόφαση για την επαναλειτουργία των σχ. μονάδων Α/θμιας Εκπ/σης καθώς και ενημέρωση σχετικά με τις οδηγίες της Επιτροπής Αντιμετώπισης Εκτάκτων Συμβάντων Δημόσιας Υγείας από λοιμογόνους παράγοντες ,με Οδηγίες για νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς.

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΘΕ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ

Παρακαλούμε τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών να θερμομετρούν και να ελέγχουν  για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων των παιδιών, πριν την αναχώρησή τους από το σπίτι.

· Γονείς/κηδεμόνες με συμπτώματα λοίμωξης του αναπνευστικού ή/και πυρετό δεν θα επιτρέπεται να συνοδεύουν τα παιδιά και σε περίπτωση που επιβεβαιωθεί λοίμωξή τους από το νέο κορωνοϊό SARS-CoV-2, πρέπει να ενημερώνουν αμέσως τον υπεύθυνο του νηπιαγωγείου / παιδικού σταθμού και να ακολουθούν τις οδηγίες για κατ? οίκον απομόνωση όλων των μελών της οικογένειάς τους, συμπεριλαμβανομένων των παιδιών.

Τα συχνότερα συμπτώματα της λοίμωξης COVID-19 είναι:

? Πυρετός

? Βήχας (συνήθως ξηρός αλλά μπορεί και με απόχρεμψη)

? Λαχάνιασμα ή δυσκολία στην αναπνοή

? Κρυάδες

? Ρίγος (τρέμουλο)

? Μυαλγίες

? Κεφαλαλγία

? Πονόλαιμος

? Ξαφνική απώλεια γεύσης ή όσφρησης

Σας ευχαριστούμε

Οι νηπιαγωγοί του 5ου Νηπιαγωγείου Λαμίας