1η Μαΐου

Καλό μήνα παιδάκια!!!

Ο Μάης μας ήρθε πάνω στο ολάνθιστο, λουλουδένιο άρμα του δίχως να φοβάται τίποτα windows 지원 소프트웨어 다운로드. Όλοι εμείς το υποδεχόμαστε την πρώτη ημέρα του ,την Πρωτομαγιά ,πλέκοντας όμορφα λουλουδένια στεφάνια και κρεμώντας  τα στην πόρτα του σπιτιού μας 토미카 무비. Κάτω από άλλες συνθήκες, εάν  ήμασταν μέσα στα νηπιαγωγεία μας , όλοι εσείς παιδιά θα φέρνατε όμορφα ,δροσερά λουλούδια από τους κήπους ,τις αυλές και τις γειτόνισσες,θα πλέκαμε το στεφάνι στον Μάη (μαγιάτικο στεφάνι)? Download subtitles to make life beautiful.

??.και θα το κρεμάγαμε στην είσοδο του σχολείου μας 카카오 스토리 앱.

Δεν απογοητευόμαστε όμως!! Windows 10 Home! Το στεφάνι του σχολείου μας φτιάχτηκε ήδη από τις κυρίες σας και στολίζει την  κεντρική είσοδο ,όπως γίνεται άλλωστε κάθε χρόνο. Τώρα λοιπόν που ετοιμάζεστε κι εσείς να φτιάξετε το μαγιάτικο στεφάνι σας, ας ξαναθυμηθούμε ή και να μάθουμε τα ονόματα  από τα πιο δημοφιλή λουλούδια που υπάρχουν και πολλοί τα έχουν στις γλάστρες τους.

ΠΗΓΗ :dreamskindergarten.blogspot.com

Μικρή εργασιούλα: Την ώρα που φτιάχνετε το στεφάνι σας γράψτε σε χαρτί ,όπως μπορείτε τα ονόματα των λουλουδιών που χρησιμοποιήσατε για να το κατασκευάσετε. Όσοι δεν μπορούν, ας αντιγράψουν τα ονόματα από την παραπάνω καρτέλα αναφοράς. Στην  συνέχεια στείλτε μας  1 φωτογραφία που να δείχνει το στεφάνι σας και δίπλα την λίστα σας με τα λουλούδια που χρησιμοποιήσατε.

Λίγα Μαθηματικά:  Δίπλα στην λίστα μπορεί όποιος θέλει να γράψει και πόσα λουλούδια από το κάθε είδος χρησιμοποίησε για το στεφάνι του (π.χ. 5 τριαντάφυλλα, 10 παπαρούνες.κ.τ.λ.). Επίσης υπάρχει και το παρακάτω φύλλο για τα μαθηματικά μας (στα προνήπια μπορείτε να αλλάξετε την ποσότητα των αριθμών).(πηγή:Astropeleki.wordpress.com)

.

Δεν είναι εκτυπώσιμο,αντιγράψτε το

Όπως ο κάθε μήνας του χρόνου έχει τις δικές του  λαϊκές παροιμίες ,έτσι και ο Μάης μας μαθαίνει την δική του.

παροιμία Μάη

Αφού έμαθα καλά την παροιμία,προσπαθώ να την ανασυνθέσω(φτιάξω) παρακάτω

(πηγή:elenimamanou.blogspot.com)

Ακούω το τραγούδι «Πρωτομαγιά» (χορωδία Σπύρου Λάμπρου)

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ (Η ημέρα των εργατών συμπίπτει με την γιορτή των λουλουδιών και της άνοιξης)

Να περνάτε όμορφα και θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Τα σχόλια είναι κλειστά.